10 oznak brak picia wody

Nic nie jest tak dobre jak wypicie dużej szklanki zimnej wody, kiedy naprawdę jesteś spragniony. Mimo to wiele osób zaniedbuje napełnianie szklanki. 🙂

 

  1. Suchość w ustach

 

Może to zabrzmi jak coś oczywistego, ale w danym momencie sięgamy po coś do picia. Najczęściej wybieramy to co lubimy np. kawę, herbatę lub słodki napój.

Te napoje tylko chwilowo gaszą pragnienie. Natomiast woda pomaga na dłużej nawilżyć usta i błony śluzowe gardła.

 

  1. Masz suchą skórę

 

Jeden z pierwszych znaków jest suchość skóry na zewnątrz ponieważ skóra jest największym narządem ciała i potrzebuję wilgoci od wewnątrz. Suchość informuje nas, że należy uzupełnić płyny. Niedobór płynów może powodować mniejsze pocenie się co oznacza, że ciało nie jest w stanie usunąć nadmiar brudu i toksyn które wytwarzamy. To z kolei powoduje podrażnienia skóry, wysypki i inne wypryski.

 

  1. Ciągłe pragnienie

 

Jak pisaliśmy w punkcie pierwszym picie słodkich napojów powoduje chwilowe ugaszenie pragnienia.

Ciągle pragnienie jest spowodowane poprzez wysyłanie sygnału do mózgu. Dzieje się dopóki poziom płynów nie zostanie przywrócony przez wodę.

 

  1. Suchość w oczach

 

Niedobór wody może prowadzić do suchości oczu. Także można doświadczyć czerwonych oczu, bólu oczu lub wysychania kanałów łzowych.

 

  1. Ból stawów

 

Organizm składa się z 80% z wody. Woda która jest niezbędna aby części szkieletowe nie ocierały się o siebie za każdym ruchem. Zapewnienie sobie wystarczającej ilości wody powoduje zatrzymanie nagłych ruchów i wstrząsów.

 

  1. Spadek masy mięśniowej

 

Jeśli nie będziemy o wodzie pamiętać spowodujemy zmniejszenie mięśni. Ważne jest picie przed, w trakcie i po treningu wody. Powoduje to nawodnienie mięśni. Zmniejsza ryzyko wystąpienia stanów zapalnych i bólu związanych z wysiłkiem fizycznym.

 

  1. Ciągłe zmęczenie

 

Kiedy mamy mało wody w organizmie, to ciało „pożycza” wodę z krwi. Co powoduje niedotlenienie organizmu przez to stajemy się zmęczeni.

 

  1. Masz atak głodu

 

Przy braku nawodnienia wasze ciało sygnalizuje, że potrzebuje pokarm. Co może wydarzyć się w każdej porze dnia i nocy.

 

  1. Problemy jelitowe

 

Nie tylko uważamy, że usta i gardło potrzebują nawodnienia, ale także układ trawienny. Kiedy jesteśmy odwodnieni jelito grube wysyła sygnał, że potrzebuje wody. Zabiera zapasy z jelita które miałyby zostać wykorzystane do trawienia pokarmu. Jeśli zabierze te zapasy z jelita potrzebnego do trawienia pokarmu to wytwarzają się zaparcia.

 

  1. Brak oddawanie moczu

 

Prawidłowa ilość oddawania moczu jest od 4 do 7 razy dziennie. Jeśli natomiast oddajesz mocz mniej niż zalecany zakres to oznacza, że niedostarczasz odpowiedniej ilości wody. Kolor moczu powinno być jasnożółty.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *