1,2,3- czytaj kody jaj

Zadano Nam pytanie: „ Które jajka warto wybrać?”Od wieków jako towarzyszy, więc warto się przyjrzeć temu pytaniu. Na pytanie odpowiadamy poniżej 🙂

Ekologiczne

Zerówki to jajka od „szczęśliwych” kur, co oznacza, że zwierzęta podczas swojego życia miały dostęp do wolnego wybiegu. Co więcej, kury, od których pochodzą jajka ekologiczne, karmione są karmą ekologiczną. Jajka ekologiczne to produkty, które na swoim opakowaniu muszą mieć unijne logo ekologiczne, tzw. zielony listek. Tylko takie oznaczenie daje nam pewność, co do pochodzenia jajek. Cena takich jajek to około 7,7 zł za 6 sztuk/1,3 zł za sztukę.

Z wolnego wybiegu

1- jaja z chowu na wolnym wybiegu. Życie kur z takiego chowu jest zbliżone do egzystencji ptaków z chowu ekologicznego – zwierzęta przebywają na świeżym powietrzu. Z tym wyjątkiem, że kury te są karmione klasyczną karmą, a nie jej ekologiczną wersją. Cena takich jajek to około 9 zł za 10 sztuk/0,9 zł za sztukę.

Z chowu ściółkowego

2 – jaja z chowu ściółkowego. Takie oznaczenie na jajkach oznacza, że kury nie miały odstępu do światła słonecznego. Zwierzęta nie są zamknięte w klatkach, ale ich życie upływa w małej przestrzeni z dostępem do wody i karmy. Cena takich jajek to około 7 zł za 10 sztuk/0,7 za sztukę.

Z chowu klatkowego

3 – jaja z chowu klatkowego. Jak sama nazwa wskazuje – to chów w klatkach, na małej przestrzeni, bez dostępu światła. Cena takich jajek to około 4 zł za 10 sztuk/0,4 za sztukę.

Bez GMO

To oznaczenie wcale nie mówi o tym, że jajka pochodzą od kur z wolnego wybiegu czy z chowu ekologicznego.
Jajka z oznaczeniem „bez GMO” nie są więc założenia jajkami ekologicznymi (chociaż mogą być, jeśli dodatkowo mają zielony listek). Taka informacja zawarta na opakowaniu jajek oznacza jedynie, że kury, od których pochodzą jajka, były nakarmione paszą wolną od GMO.

Innym oznaczeniem jaj jest klasa wielkości – od S (jaja najmniejsze) do XL (jaja największe.
Pamiętajcie, że te mniejsze wcale nie są gorsze a różnią się tylko masą białka.

obrazek: https://dziennikzachodni.pl/wielkanoc-2018-jakie-jajka-wybrac-co-oznaczaja-kody-na-skorupkach-wideozdjecia/ar/13046846

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *