Kolorystyka w dietetyce

Czy masz świadomość, że kolory mogą wpływać na to czy będziemy chudnąć czy jednak przybierać na wadze. Warto zwrócić uwagę jakie nas otaczają kolory szczególnie w kuchni. Mamy kolory które mogą powodować zwiększenie apetytu oraz posiadamy kolory które mogą powodować zmniejszenie bądź w ogóle brak łaknienia.

Kolor serca nie dla odchudzających
Zacznijmy od koloru czerwonego ten kolor jest wrogiem dla osób na diecie. Wszelkie odcienie koloru czerwonego w szczególności w kuchni powodują zwiększenie apetytu. Czerwony jest uznany za kolor pasji i przyjemności.
Kolor ostrzeżenia
Tym kolorem jest żółty niestety ten kolor tak  jak i czerwony zwiększa apetyt. Powodem jest to iż żółty u ludzi stwarza szczęście i radość.
Ciekawostką jest to iż marketingowo te kolory czyli czerwony i żółty wykorzystała firma McDonald. Powody użycia tych kolorów jest właśnie zwiększenie apetytu a także aby mocno zapadła firma w pamięci.
Zmysłowy kolor
Pomarańczowy  jest kolorem właśnie umysłowym. Jego funkcjami jest nakładanie sobie więcej na talerz. Ma spełniać funkcje “jeść oczami”.
Argumentem zachowania u ludzi jest dlatego, że pomarańczowy jest połączeniem koloru żółtego i koloru czerwonego.
Kolor Witalności
Zielony jest kolorem zdrowego trybu życia ponieważ kojarzy nam się z zdrowiem I witaminami. Naukowo udowodniono, że przebywając w pomieszczeniach o kolorach w odcieniach zieleni albo mając talerz w kolorze zielonym mamy chęć do uprawiania sportów. A także do spożywania produktów zielonych.
Nieapetyczny kolor
Tym kolorem jest fioletowy ponieważ gdy widzimy ten kolor od razu mam przychodzi do głowy, że jest coś zepsute, sine lub chłodne.
Automatycznie jest wysłana informacja do mózgu, że nie chcemy tego jeść.
Kolor spokoju
Tym kolorem jest niebieski przy tym kolorze osoby dbające o linię nie będą miały problemu z ilością przyjmowanej porcji pożywienia. Udowodniono, że nasi przodkowie widząc produkt w kolorze niebieskim nie chcieli jeść bo bali się że jest to trucizna. Ten kolor dodatkowo uspokaja i łagodzi napięcia w sytuacjach stresowych a także obniża ciśnienie.
Jako ciekawostkę powiem,że są specjalne żarówki do lodówki które mają powodować obniżenie poziomu łaknienia. Czytałem także o okularach o szkłach niebieskich.
Czarny jak pieprz
Czarny jest kolorem uznanym za odpychający od jedzenia ponieważ widząc ten kolor możemy uznać, że produkt jest spalony.
Kolor też jest uznany za elegancję i występuje u nas wtedy żal zjedzenia.
Tak samo jest z kolorem szarym jest kolorem nowoczesnym ale raczej nikt nie chce jeść produktów bez koloru i powodujące smutek.
Neutralny kolor
Tym kolorem jest biały. Przy tym kolorze staramy się być czyści więc kontrolujemy  ilość jedzenia. Nauka udowodniła, że sięgamy szybciej po wodę przybywając w pomieszczeniach o tym kolorze.
Biały kolor poprawia samopoczucie pobudza układ odpornościowy.
Dowiedziałem się, że osoby na diecie sięgają także po nabiał czy po ryby ale czasem też mogą się te osoby pogubić.Te osoby sięgną po coś niedozwolonego np. lody śmietankowe które są bardzo kaloryczne.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *