mleko

Manipulacja Instytutu Żywności i Żywienia?

W tym artykule zajmiemy się ukrytą prawdą hasła “Pij mleko będziesz wielki!”. Odpowiemy na pytanie: Jak wpływa kazeina i laktoza w mleku na nasz organizm? Zapraszamy do pierwszej części materiału. 

Z kartki historii…

Slogan “Pij mleko będziesz wielki!”był jednym z najbardziej znanych i najdłużej trwających w Polsce z kampanii społecznych. Kampania była prowadzona w latach 2003–2011 na polecenie IAA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy)  w Polsce, stanowiła część programu o nazwie”Marketing dla Przyszłości”.

Skąd pomysł na taką kampanię?

Pomysłem utworzenia kampanii społecznej “Pij Mleko! Będziesz wielki” były wyniki badań Instytutu Żywności i Żywienia.
Badania ukazały w 2002 roku ryzyko wystąpienia osteoporozy wśród 4 milionów dorosłych Polaków. Dane te również pokazały, że polskie dzieci spożywały tylko połowę zalecanej dziennej normy wapnia. Na powyższy problem, instytucja IAA w Polsce, wprowadziła projekt “Marketing dla Przyszłości” m.in. w obszarze promocji zdrowia, postanowiła zrealizować edukacyjną kampanię społeczną. Na rozwiązanie problemu wybrano mleko ze względu na osiągnięcie wysokiej zawartość wapnia oraz powszechnej dostępności produktu. Atutem kompanii miało być przyciągnięcie ludzi poprzez wystąpienie znanych polskich sportowców, aktorów i piosenkarzy. Pośród gwiazd zaproszonych w kampanię “Pij Mleko! Będziesz wielki” znaleźli się m.in.: Bogusław Linda, Kayah czy Krzysztof Hołowczyc.

Skąd mamy mleko?

Zanim zaczniemy omawiać temat białka zadam Tobie pytanie “Skąd mamy mleko?”Na pewno co pierwsze przyszło Tobie do głowy to słowo “krowa” To dobrze że to słowo a nie na przykład hasło “kartonik“. Z badań wynika że wiele dzieci odpowiedziało właśnie że z kartonika lub ze sklepu. Gdy jesteśmy przy krowach jaki masz obraz uzyskania tego mleka?

“Czy obrazek 1 czy jednak obrazek 2?”

krowa na pastwiskuubojnia

………………………………………………………………………………………………………

Z przyczyn gospodarczych mamy obrazek 2 daje nam to do myślenia….

Czy małemu dziecku szkodzi mleko?

Owszem małemu dziecku szkodzi mleko krowie, a nie własnej matki. Po urodzeniu małe dziecko ma w sobie enzym tak zwany renina. Renina ułatwia trawienie kazeiny. Dodatkowo dziecko posiada enzym –  laktazę, który ułatwia trawienie laktozy. Wraz z wiekiem te enzymy zanikają (zaczyna się to od 4 roku życia). Nie zapominajmy, o tym że jednym z najważniejszych składników mleka jest lecytyna. Mleko kobiety zawiera ten składnik, aż o trzy razy więcej niż mleko krowie. Lecytyna jest potrzebna do rozwoju mózgu i systemu nerwowego  dziecka.

Co powodują ukryte związki?

Kazeina powoduje wytworzenie się molekułu homocysteiny, a także klejenie kamieni żółciowych. Natomiast galaktoza,( inaczej związek chemiczny cukru prostych w których wchodzi w skład dwucukru D-galaktoza wchodzący w skład laktozy) może spowodować między innymi rozwój zaćmy.

Ile jest kazeiny w mleku?
rodzaj mlekamg/lczas (dni)
podwojenia masy
ludzkie1,2120
krowie3,347
kozie4,119
*szczurze11,85

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *