Moda na “przekreślony kłos”?

We współczesnych czasach jest wiele różnych diet. Motywem stosowania tych diet jest u niektórych zdrowie, odchudzanie  ale ostatnio bardzo dużo osób zaczyna się zastanawiać nad glutenem.  Gluten staje się czymś modnym i chce zastosować dietę bezglutenową. 
Czy dieta bezglutenowa jest modą?

Z jednej strony można powiedzieć, że tak w sumie w obecnych czasach jest moda na dietę bezglutenową. Pokazywaną przez różnych celebrytów. W ten sposób jest wychwalana, iż można żyć bez glutenu.

Z drugiej strony nie jest to forma trendu gdyż wiemy, że mamy choroby autoimmunologiczne taka jak celiakia oraz alergie m.in na pszenicę bądź nadwrażliwość na gluten i te osoby muszą jaki sposób zmienić jadłospis żeby wykluczyć ten gluten.

Czy rozsądne jest samemu przechodzić na dietę bezglutenową?

Moim zdaniem nie jest to rozsądne gdyż należy skonsultować to z lekarzem bądź dietetykiem. Najważniejsze są tutaj badania które pokazują czy my mamy w jakiś sposób powody do odstawienia tego glutenu. Pamiętajcie że dieta w tym wypadku bezglutenowa musi być bardzo dobrze zbilansowana bo w pewnym stopniu odrzucamy substancje odżywcze i minerały więc musimy je w jaki sposób zastąpić innymi produktami.

Czy łatwe jest bycie na tej diecie?

Z pozoru nie jest to łatwe gdyż należy bardzo uważnie czytać etykiety na produktach. Produkty mogą w sobie posiadać właśnie gluten. Zatwierdzone przepisy mówią że muszą być jakoś wyróżnione te substancje alergenne mogą być podkreślone bądź pogrubiona czcionka.

Czy można powiedzieć że osoby chore przechodzą na 100% wolną dietę od glutenu?

Nie można tak powiedzieć ponieważ najmniejsza część glutenu może  doprowadzić do zabrudzenia zboża np. tutaj dotyczy owsa to powoduje, że jednak dostarczamy ten gluten więc nie da się na 100%

Wszystko zależy od przewożenia, przenoszenia tego zboża oraz produkcji na taśmach.  Więc w każdej chwili może jakaś część tego glutenu przedostać się do naszego produktu bezglutenowego i już mamy zanieczyszczenie glutenem.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *