Owocowe kilogramy

Przyjrzeliśmy się kolejnej odmianie weganizmu – frutarianiźmie.  Znaleźliśmy zwolenników  frutarianizmu jako bardzo naturalnej diety, oraz przeciwników, którzy odrzucają, jako dietę z niedoborami wartości odżywczych. Naszym zdaniem frutarianizm można  wykorzystać jako świetną pomoc w odchudzaniu.

Czym jest frutarianizm?

Frutarianizm to sposób odżywiania, który dopuszcza jedzenie jedynie owoców. Dopuszczalne są także warzywa, które z botanicznego punktu widzenia są owocami np. pomidor, papryka lub ogórek.

Istotą frutarianizmu jest odżywianie, aby nie powodować śmierci roślin. Skrajni frutarianie, czekają nawet aż owoc sam spadnie z drzewa. Frutarianie jedzą owoce w małych porcjach, zazwyczaj co 2-3 godziny. Wypijają 2 l płynów dziennie, zarówno w postaci soków z owoców oraz wody.

Owoce nie równe warzywom

Owoce mają zupełnie inny skład od warzyw.  Najgorsze jest, iż wrzuca się do jednego worka zupełnie różne grupy produktów. Warzywa są wielokrotnie bogatsze w składniki odżywcze niż owoce!

Same owoce! – słaby organizm

Dieta frutariańska nie nadaje się długoterminowo. Owoce mają zbyt mało:m.in  Ca, Fe, Zn i Se.
Konsekwencjami niedoborów mogą być np. zmęczenie i niski poziom energii, obniżenie odporności lub rozwój osteoporozy

A co z plusami?

Owoce mają w sobie m.in. odpowiednią ilość witamin z grupy B, Mg, K, witaminy A, E i błonnik. Dieta dostarcza też przeciwutleniacze.

A odchudzanie?

Dieta frutariańska może pomóc szybko schudnąć. Sam chciałem, spróbować tej diety. Dieta na początku wydała mi się ciekawa. Na diecie byłem syty przez błonnik w owocach. Niestety po kilkunastu dniach  zacząłem czuć znużenie jedzenia samych owoców. Schudłem kilka kilogramów.

Jak każda dieta ma plusy i minusy. Nie zalecam diety opartej tylko na owocach. Dieta musi być odpowiednio zbilansowana m.in poprzez warzywa i ryby. Każdy z Was sam po zastosowaniu oceni skuteczność takiej diety. 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *